В одном сказочном городе жили коротышки. Так
их звали потому, что они были очень маленькими.
В городе у них было очень красиво. Вокруг каждого
дома росли цветы: маргаритки, ромашки, одуванчики.
Там даже улицы назывались именами цветов: улица Колокольчиков, аллея Ромашек, бульвар Васильков. А сам город назывался Цветочным городом. Он
располагался на берегу ручья, за ручьём был лес.
Коротышки изготовляли из берёзовой коры лодочки, переплывали через реку и ходили в лес за ягодами, за грибами, за орехами. Собирать ягоды было
трудно, а за орехами и вовсе нужно было залезать на
высокий куст, да ещё затаскивать с собой пилу. Грибы приходилось распиливать на части и притаскивать
по кусочкам домой. Так проходила жизнь в Цветочном городе
Daily Archives: October 19, 2021
Համո Սահյան-Մշուշների շղարշի տակ
Մշուշների շղարշի տակ
Աշնան խաշամն է խշխշում,
Քամու ձեռքերն անհամարձակ
Ամպի փեշերն են քաշքշում:
Ամպը լեզուն կուլ է տվել,
Հնար չունի որոտալու:
Ցերեկն էլ է ցրտից կծկվել,
Չէ՛, երևի ձյուն է գալու:
Առաջադրանքներ
1.Անծանոթ բառերը դո՛ւրս գրիր և բառարանի օգնությամբ բացատրի՛ր:
շղարշ-Թափանցիկ
խաշամ-թափված աշնան տերև
որոտալ-գոռալ
կծկվել-կուչ գալ
2. Ընդգծված բառերը գործածի՛ր նախադասությունների մեջ:
Սիրում եմ գարնան շղարշոտ եղանակը։
Անտառում լռություն է,միայն խաշամն է խշխշում։
Հեծանիվից վայր ընկա, ձեռքս կոտրեցի ։
Ես միամիտ լեզուս կծեցի։
Գորշ ամպերը ծածկել են արևը։
Երկինքը որոտաց և անձրև եկավ ։
3. Վերնագրի՛ր բանաստեղծությունը:
<<Աշնանային հեքիաթ>>
4. Ինչպե՞ս ես հասկանում հետևյալ պատկերները.
1,Մշուշների շղարշի տակ…
Մառախլապատ է,ամպամած։
2,Ամպը լեզուն կուլ է տվել…
Ամպամած է ։
3,Ցերեկն էլ է ցրտից կծկվել…
Ցուրտ ու տխուր է։
5.Կարդալիս՝
- ի՞նչ գույներ ես տեսնում,
Ես տեսնում եմ մռայլ ու գորշ գույներ։
- ի՞նչ ձայներ ես լսում:
Ես լսեցի տերևների խշխշոց,ամպերի գոռգոռոց,որոտ,քամու սվվոց։
մաթեմատիկա
վարժ 197
հաշվիր օգտվելով հատկություններից
ա)8+56+12=76
8+12=20
20+56=76
240+60+248=548
240+60=300
248+300=548
247+950+50=1247
950+50=1000
1000+147=1247
98+998+9998+2+2+2=
98+2=100
998+2=1000
9998+2=10000
10000+1000+100=11100
7+8+9+10+11+12+13=70
13+7=20
8+12=20
9+11=20
20+20+20+10=70
199 հաշվիր արտահայտության արժեքը
ա)453000:(6×50)-(200000-36×5530)=590
1)6×50=300
2)36×5530=199080
3)200000-199080=920
4)453000:300=1510
5)1510-920=590
բ)427400:(4×50)-(34×66-345):3=1504
- 4×50=200
- 34×66=2244
- 2244-345=1899
- 427400:200=2137
- 1899:3=633
- 2137-633=1504
200 Հաշվիր օգտվելով գծագրում բերված տվյալներից
- A- ից D ճանապարհի երկարությունը
AD=AB+ BC +CD=65 կմ200 մ + 72կմ 400մ կմ+30 կմ 800մ =168կմ 400մ
- B -ից E ճանպարհի երկությունը
BE=BC+CD+DE= 72կմ 400մ կմ+30 կմ 800մ+80կմ 600մ=183 կմ 800 մ
- A-ից E ճանապարհի երկարությունը
AE=AB+BC+CD+DE=65 կմ200 մ + 72կմ 400մ կմ+30 կմ 800մ +80 կմ600մ=249կմ